Intact Denmark Sovende baby

Intact Denmark generalforsamling 2022

Velkommen til Intact Denmarks generalforsamling lørdag d. 26. marts 2022
Deltag i generalforsamlingen ved personligt fremmøde eller online

Efter to år med online generalforsamlinger vil vi nu forsøge os med at afvikle generalforsamlingen 2022 både online og ved personligt fremmøde samtidigt. Det kaldes et hybridformat. Hensigten er at sikre, at så mange medlemmer som muligt kan deltage.

Vores online generalforsamlinger er hidtil forløbet strålende, men der er naturligvis en risiko for begyndervanskeligheder ved dette nye hybridformat, så vi håber på jeres velvillighed og forståelse undervejs.

Erfaringen fra vores online generalforsamlinger var, at vi havde endnu flere deltagere end før, og de blev afviklet effektivt og næsten problemfrit.

Vi glæder os til at jer alle. Sammen gør vi en forskel. Man skærer da ikke i raske børn.

Program

9:00 – 9:30 Morgenmad og registrering af personligt fremmødte samt fremmødte online


9:30 Ordinær generalforsamling

  1. Valg af dirigent – bestyrelsen foreslår næstforkvinde Dorthe da Graça Thrige
  2. Valg af referent – bestyrelsen foreslår kasserer Mikael Aktor
  3. Valg af minimum 2 stemmetællere – bestyrelsen foreslår Güray Baba og Nikolaj Diamant Knudsen
  4. Forpersonens beretning
  5. Fremlæggelse af regnskab, budget og kontingent
  6. Godkendelse af regnskab
  7. Godkendelse af budget
  8. Meddelelse om kontingentfastsættelse
  9. Indkomne forslag
  10. Valg af bestyrelse, revisor og suppleanter
  11. Eventuelt

Vi tager en kort pause undervejs. Formentlig efter forpersonens beretning.


12:00 Frokostpause

Deltagere med fremmøde kan forudbestille frokost fra Shammfood (Syrisk/arabisk mad). Tilmelding nedenfor.


Oplæg

13:30 Ballerup på verdenskortet

Sådan blev Ballerup den første kommune i Danmark – måske i verden – hvor forebyggelse af omskæring og anden kønskirurgi på raske børn uanset køn indgår i sundhedspolitikken. Med gæster fra Venstre i Ballerup.

14:30 Pause

15:00 Forebyggelse i kommuner og regioner

Sådan udrulles forebyggelsesindsatsen i hele landets kommuner og regioner helt konkret skridt for skridt.

16:00 Tak for i dag

Deadline for tilmelding

Deadline for tilmelding til Intact Denmarks generalforsamling 2022 med frokost er d. 17. marts 2022. Ønsker du at deltage online eller ved fremmøde uden frokost, er tilmeldingsfristen d. 25. marts kl. 9.00.

Tilmelding og betaling

Deltagelse i Intact Denmarks generalforsamling 2022 er gratis for betalende medlemmer af foreningen. Såfremt du ønsker at spise med koster frokosten kr. 125, som betales ved tilmelding.

Teknik

Generalforsamlingen afholdes online og ved fysisk fremmøde. Alle tilmeldte deltagere får link til onlinedeltagelse via mail som kvittering for tilmelding. (Hold øje med dit spamfilter.) Uddybende spørgsmål kan rettes til Intact Denmark på kontakt@intactdenmark.dk.

Bliv medlem

Hvis du endnu ikke er medlem af Intact Denmark, kan du melde dig ind her. Det koster kun kr. 200 om året.

Kontakt

Yderligere oplysninger fås hos Intact Denmark på kontakt@intactdenmark.dk eller 71 99 21 59.

Bortvisning

Intact Denmark forbeholder sig ret til at afvise deltagere, der modarbejder foreningens grundlæggende formål eller udviser forstyrrende adfærd.

Nyhedsbrev

Tænker…
Success! Du er nu abonnent på nyhedsbrevet.. Du kan til enhver tid afmelde dig igen. 🙂