Intact Denmark: Kritik af omskæring er ikke antisemitisme

pressemeddelelse februar 2020

“Kritik af omskæring er ikke antisemitisme”, udtaler Mikael Aktor, der er jøde, lektor i religionshistorie og næstformand i Intact Denmark, forening mod børneomskæring. Han tager skarpt afstand fra sammenligningen, der er fremkommet i forbindelse med udtalelser fra Det Jødiske Samfund i Danmark i artiklen Detektor: Jødisk samfund kalder kritik af omskæring anti-semitisk – Regeringen er tavs (DR 28. Februar 2020).

RISIKO FOR SELVCENSUR HOS MEDIER OG DEBATTØRER

“Kritik af omskæring er ikke antisemitisme,” udtaler Mikael Aktor og fortsætter “Det er meget alvorligt, hvis foreningen Det Jødiske Samfund i Danmark får lov til at sætte et underforstået lighedstegn mellem omskæringskritik og antisemitisme.

Det kan medføre en selvcensur blandt medier og debattører, der begrænser omskæringsdebatten. 88% af befolkningen går ind for for indførelse af en 18 års aldersgrænse for omskæring af raske personer. Det gør vi, fordi vi går op i børns tarv og børns rettigheder. Man bør simpelthen ikke skære i raske børn.”

Mikael Aktor er medstifter af Intact Denmark, der arbejder aktivt for en 18 års mindstealder for omskæring af raske børn. Foreningen har fremsat et borgerforslag om omskæring, der er i behandling i Folketinget p.t.

DER SKAL VÆRE PLADS TIL SATIRE

Aktor fortsætter “Antisemitisme er et emne, der bør behandles med stor alvor. Derfor er det vigtigt, at begrebet ikke udvandes, men grovkornet satire og kritik af omskæring skal der være plads til i et demokratisk samfund, uden at det nødvendigvis ligestilles med antisemitisme. Intact Denmark og jeg ser med stor alvor på de tilfælde, hvor omskæringsdebatten misbruges til diskrimination af jøder, men jeg håber også, at statsminister Mette Frederiksen husker mig og andre jøder, der er omskæringsmodstandere, når antisemitisme defineres. Vi er minoriteten i minoriteten, og vi er taknemmelige for, at omskæring bliver debatteret. Det Jødiske Samfund taler ikke for mig som jøde, hvis de antyder, at kritik af omskæring er antisemitisme.”

MULTIETNISK OMSKÆRINGSMODSTAND

Intact Denmark er stiftet af en kreds af borgere med jødisk, kristen og muslimsk baggrund. Nogle er troende, nogle er ikke. Foreningen arbejder for indførelse af en 18 års aldersgrænse for omskæring og anden kønskirurgi på raske børn, uanset køn, kultur og religiøs baggrund. Foreningens medlemskreds er multietnisk, nogle medlemmer har gennemlevet omskæring og anden ufrivillig kønskirurgi, mens andre medlemmer er allierede.

BORGERFORSLAG OM OMSKÆRING

Pr. 28. februar 2020 er der 51.890 borgere, der har støttet Intact Denmarks borgerforslag om indførelse af mindstealder for omskæring. Folketinget forventes at førstebehandle forslaget medio marts 2020. Forslaget blev oprindeligt fremsat i 2018, men ikke færdigbehandlet pga. folketingsvalget foråret 2019; derfor er forslaget nu atter til behandling.

FAKTA OM OMSKÆRING AF RASKE DRENGE

Styrelsen for patientsikkerhed anslår, at der omskæres ca. 2.000 raske drenge om året, men Intact Denmark vurderer, at det reelle antal muligvis er betydeligt højere. Der registreres ca. 800 omskæringer om året. Det vides ikke, hvorfor der er et misforhold mellem det registrerede og det anslåede antal indgreb.Ifølge Det Jødiske Samfund i Danmark omskæres der ca. 15 raske drenge med jødisk baggrund pr. år.

KONTAKT

Spørgsmål og kommentarer kan rettes til Intact Denmark på:

Mikael Aktor, næstformand,
telefon 28307394 & mikael (@) intactdenmark.dk

Lena Nyhus, forkvinde, telefon 71 99 21 59

Güray Baba, bestyrelsesmedlem, guray (ad) intactdenmark.dk 

Vær venligst opmærksom på, at citater skal bringes i deres fulde og hele ordlyd, med mindre der foreligger udtrykkelig aftale om andet indgået med Mikael Aktor.

På vegne af bestyrelsen 

Lena Nyhus, forkvinde
Intact Denmark

Bliv medlem af Intact Denmark, det koster kun kr. 100 pr. år.

Tænker…
Success! Du er nu på modtagerlisten.